Jüri Üyeleri

Brigitte Weber

İSMD Başkan Yardımcısı

Avusturya doğumlu olan Brigitte Weber 1994 yılında Viyana Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nü yüksek mimar olarak tamamladı. 1995 yılında Türkiye’ye gelerek Suyabatmaz Mimarlık kurucu ortaklığında çeşitli proje ve uygulamalar yapan Brigitte Weber, Türkiye'de imza hakkına sahip ilk yabancı mimar olarak 2005 yılında Brigitte Weber Mimarlık adı altında kendi ofisini kurdu. Bugüne kadar 150'nin üzerinde mimari ve iç mimari projeye imza atan Brigitte Weber'in önemli projelerinden bazıları; Borusan Holding Genel Merkezi, Eczacıbaşı-İşgyo Kanyon Rezidans, SIEC S Uluslararası Binicilik Tesisi, Trump Towers İstanbul, Next Level Ankara dır. Çeşitli mimari ödüllerin yanında Mies van der Rohe 2013 ödülüne Trump Towers ile aday gösterilmiş ayrıca 2014 yılında Avusturya Cumhuriyeti tarafından Altın Liyakat nişanına layık görülmüştür. 2015 yılı itibariyle İstanbul Serbest Mimarlar Derneği Yönetim Kurulu başkan yardımcılığı görevini sürdürmektedir.

Prof. Dr. Figen Beyhan

Gazi Üni. Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi

KTÜ Mühendislik-Mimarlık Fakültesi’nden 1989 yılında lisans, 1994 yılında yüksek lisansını alan Figen Beyhan, 1995’te doktorası ile birlikte KTÜ Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nde asistan olarak göreve başladı. 2000 yılında doktora çalışmalarını bitirdi ve 2001-2002 yıllarında KTÜ Mühendislik –Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak görev yaptı. 2003 yılında KTÜ Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Yapı Ana Bilim Dalı’na yardımcı doçent olarak atandı. 2003-2004 yıllarında 6 ay için University of New South Wales-The Faculty of Building Environment-Sydney’de araştırmalarını sürdürmek üzere misafir öğretim üyesi olarak bulundu. Ekim 2008-2011 tarihleri arasında 3 yıl KTÜ Yapı Bilgisi Anabilim Dalı Başkanlığı ve 2009 yılında KTÜ Bölüm Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüttü. Ocak 2009 tarihinde doçent unvanını aldı. Eylül 2010-Şubat 2011 tarihleri arasında Farabi Değişim Programı ile Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yaptı. Ocak 2015 tarihinde Profesör unvanını aldı. Kasım 2011 tarihinden itibaren Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nde öğretim üyesi ve İç Mimarlık Bölüm Başkanı olarak görevini sürdürmektedir. İlgi alanları olan Yapı Fiziği çerçevesinde yapılarda yangın güvenliği, enerji etkin yapı tasarımı, sürdürülebilir mimarlık, binalarda ısı-ses-nem ve yangın yalıtımı, mimari proje konularında derslerini lisans ve yüksek lisansta devam ettirmekte olup, bu alanlarda tezleri, araştırma projeleri, makaleleri ve bildirileri bulunmaktadır.

Prof. Dr. H. Temel Belek

Proplan Mühendislik Kurucusu

Makina Mühendisliği ünvanını (BSc) 1970 yılında ODTÜ’den alan H. Temel Belek, 1970 den sonra kısa bir süre ODTÜ Makina Mühendisliği Bölümünde Asistan olarak çalışmış ve daha sonra lisansüstü çalışmalar yapmak üzere Milli Eğitim Bakanlığından aldığı bir bursla İngiltere’ye gitmiştir.
H. Temel Belek hem Yüksek Lisans ünvanını (MSc) 1972’de, hem de doktora ünvanını (PhD) 1977’de University of Surrey, Makina Mühendisliği Bölümünden elde etmiştir. Daha sonra yurda dönen Belek İTÜ Makina Mühendisliği Bölümünde Doktor Asistan olarak göreve başlamıştır. Belek 1980-82 yılları arasında “dönen türbin kanatlarının dinamik analizi” konusunda doktora sonrası araştırmalar yapmak üzere Tokyo Institute of Technology de bulundu.
1984’de Doçent ve 1990’da Profesör olan Belek; çok sayıda araştırma ve endüstriyel uygulama projesi üzerinde çalıştı. Akustik, titreşim ve makinalarda diyagnostik konularında endüstriye kısa kurslar düzenledi ve endüstride danışman olarak faaliyet gösterdi.
Belek; titreşim ve akustik ile ilgili konularda faaliyet gösteren ve 1987 yılında kurulmuş olan Pro-Plan Proje Mühendislik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’nin kurucu ortaklarındandır.
Belek; 28-31 Ağustos 2007 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen 36. Uluslararası Gürültü Kontrol Mühendisliğinin en önemli kongresi olan INTER-NOISE 2007 Kongresinin Düzenleme Kurulu Başkanlığını yaptı. Bu kongreye 51 ülkeden 800 araştırmacı ve bilim insanı katılmış ve ayrıca 60 a yakın firmanın katıldığı bir Fuar da düzenlenmiştir.
Araştırma konuları arasında dönen makinalardaki titreşimler, makinalarda arıza tanı mühendisliği, akustik ve ses kalitesi yer almaktadır. Ayrıca insanlı ve insansız helikopter tasarımı konusunda da bilgi sahibidir. Yurtdışı ve yurtiçinde bilimsel dergiler ile uluslararası ve ulusal kongrelerde yayınlanmış, 70 den fazla makale ve bildirisi bulunmaktadır. Bu faaliyetlerin yanı sıra, Belek çok sayıda endüstri projesinde yürütücü olarak görev yapmış ve endüstride karşılaşılan titreşim ve akustik problemlerin çözümüne yardımcı olmuştur.
Belek merkezi A.B.D. de bulunan uluslararası gürültü kontrolü mühendisleri enstitüsünün yönetim kurulu üyesi olarak, 2008-2013 yıllarında görev yaptı. Belek 2002-2013 tarihleri arasında, İTÜ Rektörlüğünce üstlenmiş bir DPT projesi olan “Havacılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama” Projesinin Yürütücüsü olarak görev yapmaktadır. Bu proje kapsamında tasarlanmış ve fikri mülkiyet hakkı İTÜ’ye ait olan özgün bir helikopter tasarlanmış ve prototipi üretilmiştir. Bu helikopterin sistem entegrasyon çalışmaları ve ilk uçuş testleri halen TUSAŞ tarafından sürdürülmektedir.
Belek akademik faaliyetlerinin yanı sıra 1988-1990 yıllarında İSKİ’de İşletmelerden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı, 1996-2000 yıllarında ise İTÜ Rektör Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Ayrıca titreşim ve akustik konusunda en köklü firmalardan bir olan Danimarka menşeli Brüel & Kjær Firmasının da 1990’dan bu yana Türkiye’de danışmanlığını yapmaktadır.
Belek; Çevre ve Orman Bakanlığı ile İTÜ Rektörlüğü arasında yapılan anlaşma ile İTÜ Sürekli Eğitim Merkezinde verilmekte olan Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği Sertifika Programlarını organize etti ve bu programda dersler verdi.
Belek halen Pro-Plan Ltd. Şti. nde Teknik Yönetici olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Mehmet Tunaman

Rigips Türkiye Genel Müdürü (Jüri Başkanı)

19 Temmuz 1962 tarihinde Edirne’de doğan Mehmet Tunaman, Özel İstanbul Alman Lisesi’ni ve Marmara Üniversitesi İngilizce Ekonomi Fakültesi’ni bitirdi. 1986 yılında Enka Pazarlama AŞ’de profesyonel iş hayatına başladıktan sonra, sırasıyla Bölge Satış Sorumluluğu ardından Bölge Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 1990-1997 yılları arasında TBS Taşıma Beton San. Ve Tic. AŞ’de Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. 1997-2002 yıllarında Sabancı Holding’e bağlı Betonsa A.Ş ve Akçansa Çimento San. Ve Tic. AŞ’de, Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüttü. 2002 yılından beri bir Saint-Gobain markası olan Rigips Alçı Sanayi ve Ticaret AŞ’de Genel Müdür olarak görevimi sürdürmekte olan Mehmet Tunaman, 2007-2014 yılları arasında Türkiye Alçı Üreticileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmüştür. 2015 yılı itibariyle Türkiye İMSAD’da Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Yürütme Kurulu Üyesi görevlerini yürütmektedir.

Selim Yuhay

Yuhay Mimarlık Kurucusu

Selim Yuhay 1972 yılında İstanbul’da doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü 1994 yılı mezunu olan Yuhay, mezun olduktan sonra dört ortakla beraber açmış oldukları Elit Mimarlık firmasından, 2 sene sonra aile şirketi olan Yuhay Mimarlık firmasını kurdu. Kendi alanında farklı mimari proje çözüm yaklaşımları ve kendine özgü çizgisiyle kısa zamanda dikkat çekti. Bunlara ek olarak, 2004 yılında Digitürk platformu Home TV kanalında ve daha sonrasında Kanaltürk kanalında ekibiyle beraber, benzer içeriklere sahip dekorasyon programı hazırladı ve sundu. Mimari açıdan yurt içi ve yurt dışı prestijli projelere de imza atan Selim Yuhay, 2012 yılından beri DoğanTV Holding ailesinin kanalı olan Kanal D’nin “Evim Şahane” isimli programının sunumunu ve tasarımlarını yapmaktadır. Genel olarak mimari ve dekorasyonda bayilik sistemini ve dekorasyonun TV aracılığıyla geniş kitlelere yayılmasını, kendi yaklaşımlarıyla Türkiye ve yurt dışında farklılık ve farkındalık yaratmayı hedeflemiştir. Dekorasyon üzerine yazdığı yorum ve fikir yazıları çeşitli yayın gruplarında yayınlanmaktadır. Ayrıca, hobi olarak başlayan resim yapma isteğini profesyonel alana taşıyarak kişisel sergiler açmıştır.

A. Sinan Somer

Serbest Danışman

1956 yılında Ankara doğan Sinan Somer; TED Ankara Koleji’nden mezun olduktan sonra 1979 yılında ADMMA Makina Mühendisliği bölümünü bitirdi. Özel sektörde uzun yıllar; savunma sanayi, tıbbi cihazlar, araç üst yapı ve gıda konularında satış müdürü, genel koordinatör ve genel müdür olarak çalıştı. Dönemsel olarak çeşitli kurumlara yönetim danışmanlığı ve uluslararası tahkimlerde hakemlik yaptı. 2013-2015 yılları arasında İTB Araştırma Kurumu Genel Müdürlüğü görevini yürüttü. Halen yapı malzemeleri sektöründe çeşitli üreticilere serbest danışman olarak hizmet sunmaktadır.

Yasemin Keskin Enginöz

YAPI Dergisi Genel Yayın Yönetmeni

Yasemin Keskin Enginöz; 1997 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. 2000 yılında aynı üniversitenin FBE Mimari Tasarım Anabilim dalından yüksek lisans derecesi aldı. 1997-2001 yılları arasında çeşitli mimarlık bürolarında çalıştı. 2003 yılından 2006 yılına dek Mimarlık, Tasarım ve Mekan Dergisi’nin Yazı İşleri Müdürlüğü görevini yürüttü. 2006 Temmuz ayından bugüne dek YAPI Mimarlık, Tasarım, Kültür ve Sanat Dergisi’nin Yazı İşleri Müdürlüğü görevini yürütmektedir. 2012 yılında YEM Süreli ve Sanal Yayınlar Sorumlusu olan Enginöz, 2013 Mayıs ayından beri YAPI Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmeni’dir. Okullarda mimarlık proje stüdyolarında jürilere ve Y. Lisans derslerine konuk öğretim görevlisi olarak katılmaktadır.

Yasemin Şener

İletşimci

pRchitect’in kurucusu, mimar, ,iletişimci ve gazeteci Yasemin Şener; 1997 yılında ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. 1997-2000 yılları arasında Doğan Burda Dergi Grubu’nda, AD art+decor dergisinde muhabir, 2000-2004 yılları arasında ELLE dergisinde Editör, 2004-2006 yıllarında AD art+decor dergisinde Yazı İşleri Müdürü olarak görev yaptı. Ardından tasarım ve mimarlık sektöründeki çeşitli kurumlarda İletişim Yöneticisi olarak görev yapan Yasemin Şener, 2008-2012 yılları arasında EAA-Emre Arolat Architects’in Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü’nü üstlendi.
Gazeteci ve iletişimci olarak kariyeri boyunca mimarların, tasarımcıların ve yapı sektöründeki firmaların iletişim desteğine duydukları ihtiyacı iyi gözlemleyen ve bu alanda hizmet verecek profesyonel bir PR firmasının boşluğunu doldurmak isteyen Yasemin Şener; 2012 yılı başlarında pRchitect İletişim ve Danışmanlık firmasını kurdu. Meslek yaşamı boyunca basından ve yazarlıktan hiç kopmayan Şener, halen İstanbul Art News Gazetesi, Mimari ekinin Yazı İşleri Müdürlüğü’nü yürütmekte, Maison Française, ELLE Decoration, Maison Française Emlak Yaşam ve Mimarlık yayınlarına freelance yazılar yazmakta ve çeşitli mimarlık yayınları için kitap editörlüğü yapmaktadır.